موتور سواري و مشكلاتش

به يمن خراب شدن ماشين، مجددا موتور سوار شدم. خيلي از اطرافيان هرگاه مرا در كسوت موتور سوار مي بينند در مورد مزاياي موتور سواري سوال مي كنند و من از معايبش مي گويم. شايد براي شما هم بد نباشد دانستن آن:

هزينه كم خريد موتور، هزينه پايين نگه داري و تعميرات و بنزين، قدرت مانور در ترافيك، نبود مشكل براي پارك كردن بي ترديد مهمترين مزاياي موتور سواري است. اما اين يك روي سكه است. روي ديگر معايب آنست:

موتور سواري ريسك جاني بسيار زيادي دارد. آسيب پذيري جاني موتور سوار به مراتب بيشتر از آنچيزي است كه افراد تصور مي كنند. دوستي داشتم كه در پزشك قانوني كار مي كرد. يادم نيست دقيقا چه عددي را مي گفت اما خاطر نشان مي كرد كه درصد بالايي از مرگ و ميرهاي غيرطبيعي متعلق به تصادفات موتورسوارهاست.

مشكل ديگر موتور سواري آلودگي و كثيفي ظاهري است. اگر شما در شهر تهران سوار موتور شويد و مسير كوتاهي را برويد، لايه نازكي از سياهي بر روي صورت شما مي نشيند و به محض رسيدن به مقصد بايد دست و صورت خود را با صابون بشوييد كه البته آن را به وضعيت اول باز نمي گرداند. همين اتفاق در مورد لباس خصوصا لباس سفيد مي افتد.

از اين بدتر بوي بد دود است كه همواره با شما خواهد بود و اين امر براي اطرافيان آزاردهنده خواهد بود. لذا اگر در مشاغلي هستيد كه پوشش شما و كلاس كار مهم است بايد حتما از موتور احتراز كنيد. اين امر با توجه به اينكه نمي توان در حين موتور سواري كت و شلوار پوشيد تشديد مي شود و اگر شخصي بخواهد بلندمدت موتور سوار باشد بايد از خير پرستيژ بگذرد.

مشكل ديگر خصوصا در طي مسافت هاي زياد خستگي كمر است. وقتي فرد سوار ماشين است تكيه مي دهد و به محض رسيدن به مقصد احساس خستگي نمي كند اما اگر سوار موتور هستيد وقتي به مقصد برسيد كمي احساس خستگي به شما دست مي دهد و اين دقيقا از كارايي شما مي كاهد. اين وضعيت در مورد موتور وسپا به طريق اولي مطرح است. تكان هاي اين موتور به مراتب بيشتر از موتورهاي ديگر است و خستگي راننده تشديد مي گردد.

موارد فوق اهم مشكلاتي است كه الان به خاطرم مي آيد.


مهدی به درستی اشاره کرد که فراگیرترین مشکل موتورسواران بیماری سینوزیت است. من خودم به آن مبتلا هستم و تقریبا همه گرفتار آنند.


دوستی گفته که مقایسه ای میان موتورسواری و ماشین سواری هم صورت گیرد. به نظر من تفاوت چندانی به لحاظ زمانی برای رسیدن به مقصد وجود ندارد. اگرچه اکثرا بر سرعت زیاد موتور سواری در زمان ترافیک توجه می کنند اما توجه ندارند که وقتی مسیر باز می شود سرعت خودروها بسیار بیشتر از موتورهاست و زمان صرفه جویی شده در ترافیک تا حدود زیادی جبران می شود. لذا من اصولا از نظر وقت مزیت زیادی در موتور سواری در مسیرهایی که کمی ترافیک دارند نمی بینند.


از دید من مهمترین مزیت موتورسواری در ترافیک های شدید و همچنین جابجایی های زیاد است. مثلا قرار است در طول روز به ده اداره سر بزنید. در این حالت با ماشین کار سخت می شود.

/ 0 نظر / 33 بازدید